Dýchací soustava

Dýchací soustava je tvořena orgány, které obstarávají výměnu plynů mezi krví a vnějším prostředím. Jejím hlavním úkolem je tedy především příjem kyslíku a vylučování oxidu uhličitého. Kyslík pak pro živočichy představuje nezbytnou látku zajišťující buněčné dýchání.



Dýchací soustavu lze dále rozdělit na část vodivou. Ta zahrnuje horní a dolní cesty dýchací. Druhou částí je ta respirační, tedy plíce.

Ohrožena je dýchací soustava celou řadou onemocnění. K těm běžným patří rýma, chřipka, zánět vedlejších nosních dutin, bronchitida či zápal plic, případně i sezónní onemocnění způsobené alergií. Jejich příčiny jsou značně různorodé. Za onemocnění dýchací soustavy mohou být zodpovědné viry i bakterie. Často se původci těchto nákaz přenášejí vzduchem prostřednictvím infikovaných kapének.

Tyto choroby se mohou projevovat velmi pestrou škálou symptomů. Patří k nim kýchání, kašel, horečka, ale také bolest hlavy, únava, hnisavý výtok z nosu atd. K jejich potlačení pak můžeme využít léčiva ve formě tablet, kapek i suspenzí.