Opary a afty

Opar neboli herpes je virovým onemocněním kůže. Tyto viry se nazývají herpetické. Charakteristické je pro ně to, že mohou v organismu přežívat dlouhodobě. V živočišné říši jsou značně rozšířené.

V této kategorii nejsou žádné výrobky.


V populaci obvyklým herpetickým virem je Simplexvirus (dříve Herpes simplex virus). Ten způsobuje onemocnění Herpes Simplex neboli tzv. jednoduchý opar. Virus Varicella zoster pak vyvolává onemocnění zvané pásový opar.

K aktivaci viru dochází zpravidla po oslabení organismu. Příčinou může být choroba, stres, za spouštěcí mechanismus vzniku oparu lze považovat i nadměrné slunění nebo naopak chlad či u žen menstruaci.

Opary se projevují typickým výsevem puchýřků. Pacient pak trpí nepříjemným pálením a svěděním. Společně s opary se často objevují bolestivé vřídky zvané afty. Také za afty je zodpovědná narušená imunita.

Pacientovi je vhodné při výskytu oparu podat léčiva (virostatika). Většinou mají formu masti, která se aplikuje na postižené místo. U aftů léčba spočívá v aplikaci lokálního anestetika.